„Prawica i celebryci”, Tygodnik Do Rzeczy

6/2013

Zadałem na Twitterze pytanie: @Eryk Mistewicz: Jak myślicie, dlaczego polska prawica nie ma swoich celebrytów?

@Dekomunizator: Prawica zasadza się na tradycji, historii, konserwatyzmie. Celebryci  są ulotni, lgną do świateł i nowości. To się wyklucza. @Bukarolbu: Prawicowy elektorat nie potrzebuje ludzi znanych z tego, że są znani.

@BieliskiAndrzej: Przypadłość nie tylko polskiej prawicy. Zdecydowana większość celebrytów w USA związana jest z demokratami. @AndrzejKoneszko: Prawdziwy, zasępiony losem Ojczyzny patriota, nie może być fiku-miku. Nie przystoi. @hegemon_: Ma przecież Martę Kaczyńską

@CezaryGmyz: Żeby prawicowiec mógł zostać celebrytą, musiałby poprosić o lobotomię. @Jerik73: Osobiste ambicje nie pozwalają na promowanie nikogo, poza sobą i swoimi poplecznikami. Stąd ciągłe konflikty i podziały. @LSobkowiak: A Cejrowski, Pietrzak?

@SlawekWidor: Bo prawica nie umie stworzyć haseł atrakcyjnych dla większości? @JedrekJanek: Jest skostniała i sztywna. @MMKulikowski: To efekt innego pojmowania istoty polityki. @Arkardiusz21: Jak się chce wygrać, trzeba się dostosować, a nie czekać, aż ludzie się zmienią.  @TomaszLysiak: Celebrytyzm kłóci się z przywiązaniem do podstawowych wartości. Takich chociażby jak zwykła przyzwoitość.

@StepRadek: Prawica ma ogromne zapotrzebowanie na celebrytów, lecz nie umie ich pozyskiwać. By wypromować celebrytów, prawica musiałaby: złagodzić retorykę (obniżyć poziom lęku odbiorców), bawić (ucząć) i nowe twarze (!).@Katarynaaa: Bo nie każdy ma potrzebę posiadania celebrytów. @Kimphilby74: Bo ma wodzów. Bo nie znosi różnorodności. Bo stawia na hierarchię. Bo nie ma poczucia humoru. Bo jest prawicą.

@xpost1: Celebryta to byt wirtualny wycelebrowany przez media. Prawica nie ma tam wstępu inaczej, niż jako cel na strzelnicy. @TBochwic: Bo nie ma prawdziwego dostępu do telewizji.

@BaranowskaKam: Celebrytów produkują głównie telewizje i programy rozrywkowe, a te są jakie są – w większości dość bezrefleksyjne. @JOlkiewicz: Pewne poglądy po prostu nie przystają do głównego nurtu, a to tam wytwarza się celebrytów. @Lukaszygadlo: Czy lepszy brak celebrytów, czy lepsi celebryci tacy, jak na lewicy?

@ZielinskiPioint: Polska prawica jest cholernie brzydka.@DarioPocztowski: Susan Boyle też nie miała prezencji, ale miała Talent. @Orginal_Replica: Celebryta powinien się uśmiechać, skomentować żartobliwie, nie pouczać, zażartować z siebie, nie pompować się godnością, lubić innych. A który z prawicy potrafi chociaż połowę z tego?

Czy można wygrać wybory powszechne bez celebrytów? Tak, tylko jest to wyjątkowo trudne.

Eryk Mistewicz