„Polskiego Steve’a Jobsa nie będzie”, Forbes

listopad 2011

Kreatywność null, żenada, brak pomysłów. To wniosek z przeglądu najbardziej innowacyjnych polskich technologicznych start’upów nagradzanych w stolicy Polski

Obraz, jaki wyłania się z przebiegu Startup Weekend Warsaw, poraża. Wydawać by się mogło, że na najważniejszym przeglądzie polskich garażytechnologicznych pojawi się choć jeden projekt zasługujący na miano przynajmniej świetnie rokującego kreatywnego teamu.

A tu nic. Zero. Null. Nagrodę główną przeglądu, a także „nagrodę publiczności” oraz – co gorsza – „nagrodę mentorów” zdobyła porażająca aplikacja na smartfony. Porażająca dlatego, że jeśli ma być ona symbolem najbardziej innowacyjnej części młodego pokolenia, komputerowych i technologicznych geeków, kreatorów nowych czasów, to raczej jest symbolem, ale porażki kreatywności, intuicji, rozwoju, przewidywania.

Do czego bowiem służy telefon? Wyobraźmy sobie, że chcemy z niego skorzystać, aby pilnie zamówić taksówkę, zadzwonić do żony, aby odebrała dziecko z przedszkola czy sprawdzić na Twitterze, czym żyje świat. Aplikacja, jaką proponują nam polscy start’upowcy jest nakładką uniemożliwiającą skorzystanie z telefonu dopóki nie odpowiemy prawidłowo na pytanie z kilku zestawów, bądź to historii, fizyki czy też języka obcego.

I to wszystko? Tak. I to nagradzają publiczność oraz „mentorzy” trzema najważniejszymi nagrodami najważniejszego – w założeniu – przeglądu prac start’upów w stolicy dużego europejskiego kraju? To coś staje się symbolem polskiej innowacji, polskiej kreatywności, wyrąbywania przestrzeni dla siebie przez „Next Generation”? Niestety – tak.

Tak jakby „mentorzy”, „jurorzy” i „obserwatorzy” przyznający nagrody nigdy nie szperali w AppStore ani w sklepiku z aplikacjami Android Market. Tak jakby dopiero co odkryli czym jest smartfon. Jakie może mieć zastosowanie, co widać po w setkach, jeśli nie tysiącach doskonałych „aplikacji wiedzowych”, które można znaleźć od dobrych kilku lat w sklepikach mobilnych aplikacji.

Z innymi projektami nagrodzonymi na Startup Weekend Warsaw, też nie jest lepiej. Trochę tak, jakby na konkurs start’upowców zgłaszano już wyłacznie prace korporacji, które osiadły na rynku, prochu już nie wymyślą, starać się nie będą. Bo i po co.

Zamiast polskiej myśli technologicznej zobaczyliśmy na Startup Warsaw Weekend próbę przyrządzania produktów w internecie tak, aby zostały one zaakceptowane jako wehikuł do otrzymania pomocy unijnej w ramach osławionego programu 8.1 PARP. We właściwych miejscach projekty posiadały pieczątki i podpisy niebieskim lub czarnym atramentem, w zależności od aktualnej fazy „sezonu na leszcze” w doradztwie unijnym. Po otrzymaniu dotacji i upłynięciu okresu kontrolnego większość tak powoływanych firm – wedle badań Ministerstwa Gospodarki – znika w czeluściach i otchłaniach dziejów. Razem ze swoimi nic nie znaczącymi projektami. W ten sposób system zamiast wspierać, zabija innowacje pasjonatów.

Mam dziś duży problem ze wskazaniem choćby jednego projektu z tych, które od kilku już lat nagradzane są wielosettysięcznymi dotacjami z funduszy unijnych, który to projekt mógłbym zaprezentować kolegom z innych krajów mówiąc: „patrzcie, to jest nasz Steve Jobs; obserwujcie go i jego projekty, on myśli, zobaczmy co z niego wyrośnie!”. Nie będę przecież rekomendował: „Obserwujcie tę firmę. Zobaczcie jak cudownie, fantastycznie wypełnia aplikacje unijne. Jak zgarnia kolejne dotacje. Zobaczcie jak się bogaci na europejskim systemie premiowania mimikry”.

Ambicji „polskich garaży technologicznych” (jeśli w ogóle są takowe) nie podsyca dziś rywalizacja między teamami projektowymi. Nie łączy ani nie stymuluje rozwoju projektów żaden z poważnych instytutów, fundacji, NGO’sów, mediów. Być może jednak nikt poważniej nie nagradza, jeśli nie ma czego poważniej nagradzać. Nikt nie wspiera, jeśli nie ma kogo wspierać. I tak kółko polskiej innowacji technologicznej się zamyka. Polskiego Steve’a Jobsa nie będzie. To okrutnie pesymistyczna wizja.

Strona start’upu uhonorowanego ostatnio wszystkimi możliwymi nagrodami na najważniejszym przeglądzie w europejskiej stolicy w swoisty sposób też podkreśla, że mamy do czynienia z krajową myślą innowacyjną, z miejscowym poziomem dopracowania, sumienności. Na stronie wyświetla się komunikat: „Leave your email to subscribe and we will send you informations about final version, when will be ready”.

Może lepiej byłoby, aby Startup Weekend Warsaw zakończył się jednak bez nagród? Może tak niekonwencjonalny akt desperacji zmusiłby do zatrzymania w biegu i chwili refleksji?

Eryk Mistewicz