„7 Polaków, których naprawdę warto obserwować na Twitterze”, Spiders Web

12 maja 2010 r.

Polski Twitter nieco odbiega od tego, jak serwis funkcjonuje na świecie. Generalnie mało klikamy w linki, mało retweetujemy w porównaniu z naszymi zachodnimi przyjaciółmi i sprawiamy wrażenie, jakbyśmy większość tweetów innych… nie czytali. Brakuje też zalewu ciekawych Twitterowiczów…, choć kilku z tych, którzy tweetują naprawdę warto śledzić. Poniżej 7 najciekawszych, według nas, polskich Twitterowiczów. 

Najpopularniejszy serwis mikroblogowy na świecie – Twitter – ma w sobie magiczną moc: można poczuć się “znajomym” swoich idoli. Kevin Spacey, Shaquille O’Neal, czy Oprah Winfrey? Proszę bardzo – ich przemyślenia, komentarze, informacje o najnowszych wydarzeniach zdobędziesz z pierwszej ręki, bezpośrednio od samych zainteresowanych, a przy odrobinie szczęścia zamienisz na 140 znaków długie zdanko. Na amerykańskim Twitterze nie brakuje w zasadzie nikogo – są gwiazdy małego i dużego ekranu, politycy, dziennikarze, sportowcy, firmy i marki. Jeśli spędzi się chwilę, aby dobrze wyselekcjonować interesujące nas postaci, czy tematy, to Twitter skutecznie zastąpić może zarówno czytnik RSS, portal newsowy w zakładce internetowej, czy serwisy typu Pudelek. Dla każdego coś miłego. 

W Polsce tweetujących nie ma zbyt wielu, a ci co są w większości nie tweetują… To znaczy tweetują, ale albo są to kopie Blipów, Flakerów i Facebooków zaciąganych automatycznie do kokpitu Twittera, albo ograniczają się do odsyłania do swoich treści gdzieś w innej części internetu. Nie ma u nas kultury retweetowania (czyli promowania danych wpisów na Twitterze poprzez ponowne opublikowanie go wraz z informacją o oryginalnym autorze), nie ma kultury klikania w załączone linki, nie ma w końcu zwyczaju w klikanie “podziel się na Twitterze” na blogach i serwisach internetowych. 

Niektóre nasze gwiazdy medialne, polityczne i sportowe są obecne na Twitterze, ale nie sposób nie odnieść wrażenia, że w zasadzie nie rozumieją idei mikroblogingu, albo po prostu wynajęli kogoś, aby obsługiwał ich konta i temu komuś niezbyt zależy… Mimo to na polskim Twitterze jest kilka niesamowitych postaci, które dodają mu kolorytu po polsku (choć nie tylko w tym języku). Oto nasza subiektywna lista najlepszych polskich Twitterowiczów: 

@ErykMistewicz Eryk Mistewicz 

Nazywany czasem ojcem chrzestnym polskiego Twittera. Specjalista ds marketingu politycznego. Tweetuje po polsku i po francusku (często cytowany we francuskich mediach jako komentator wydarzeń w Polsce). Pisał i pisze sporo o Twitterze w polskich mediach. Ponoć szkolił niejednego polityka z obsługi Twittera… W 140 znakach potrafi nie tylko sprzedać informację, której jeszcze nigdzie wcześniej nie było, ale także ostro skrytykować i zwrócić uwagę na fenomen, na którzy inni nie zwrócili uwagi. 

@PiotrWeresniak Piotr Wereśniak Reżyser popularnych filmów, pisarz i komentator, bloger. Na Twitterze publikuje często i obficie, wdając się w ciekawe dyskusje z własnymi obserwującymi. Praktycznie codziennie rzuca na Twittera jakąś maksymę, powiedzonko, lub cytat z kogoś znanego, czym pobudza do dyskusji. 

@nizejpodpisany Piotr Kowalczyk 

Też pisarz, ale o zupełnie innym profilu. Nazywa się absurdystą, bo w jego literaturze pełno sprzeczności rodem z globalnej sieci. W jego tweetach nie brakuje absurdu tak śmiesznego, że trzeba uważać, aby nie czytać ich z pełnymi ustami…, choć czasami trzeba je wygrzebywać z zalewu mało zrozumiałych innych informacji, które popularny Niżej Podpisany często publikuje. 

@sfidelek Tomasz Świderek 

Dziennikarz specjalizujący się w rynku telekomunikacyjnym. Do niedawna pracował w “Dzienniku Gazecie Prawnej”, ale ponoć po konflikcie z szefami wydawnictwa, właśnie z Twitterem w tle, odszedł z redakcji. Na Twitterze głównie informuje o tym, czego inni jeszcze nie zauważyli. Nie boi się zadawać tzw. trudnych pytań przedstawicielom świata telkom i pieczołowicie analizuje publikowane przez nich dokumenty. 

@katarynaaa 

Czołowa polska blogerka, której postać swego czasu rozpętała prawdziwą burzę medialną i jednocześnie otworzyła oczy tzw. mediom tradycyjnym na blogi i mikroblogi. Kontrowersyjna – to bardzo delikatne słowo. Nie boi się głośno komunikować swoich krytycznych uwag na Twitterze, głównie o politykach i dziennikarzach. Choć generalnie z jej tweetów wyłaniają się wyraziste preferencje polityczne, to dostaje się wszystkim po równo… 

@rafalhirsch Rafał Hirsch 

Dziennikarz stacji TVN NBC Biznes może być traktowany jako polskie twitterowe źródło informacji ekonomicznych numer 1. Często o wzroście PKB w Stanach Zjednoczonych dowiemy się szybciej od Hirscha niż Amerykanie od swoich mediów. Pamięta wszystkie ekonomiczne obietnice polskich polityków i chętnie ich z nich rozlicza. 

@RafalStec Rafał Stec 

Wiodący dziennikarz sportowy w Polsce, który swoimi felietonami sportowymi w “Gazecie Wyborczej” zmienił sposób publikowania o sporcie. Na Twitterze seriami – raz jest go dużo, raz jest go mało, ale wtedy kiedy jest raczy swoich fanów celnymi uwagami, anegdotami i mało znanymi faktami ze świata sportu. 

To nasze typy, z którymi można się zgadać lub nie… Z chęcią poznamy Waszych ulubionych polskich Twitterowiczów. Tylko koniecznie napiszcie nam dlaczego warto ich śledzić. 

Aha, całą naszą czwórkę również można śledzić na Twitterze: 

@przemekspider 

@kciukiem 

@jacek 

@b_milewski