„100 najciekawszych kont na Twitterze w Polsce”
Helion, OnePress, 2014

Moje #FF czyli Follow Friday w wersji trochę – przyznam – nietypowej. Trudno bowiem było wybrać tych, którzy na Twitterze najbardziej mnie inspirują, rozwijają, rekomendują ważne dla mnie opinie czy teksty. Jeszcze trudniej sto osób, firm, instytucji, słowem: kont na Twitterze – uszeregować wskazując te najciekawsze, dzięki którym możemy zaobserwować, jak tworzyć w tym serwisie najlepsze strategie komunikacyjne.

Fragment książki wydawnictwa Helion/OnePress:

„To oczywiście lista jak najbardziej subiektywna. Twitter każdego z nas jest bowiem inny. Spośród ponad tysiąca obserwowanych przeze mnie użytkowników (pogrupowanych w sposób niewidoczny z zewnątrz za sprawą „list”, dzięki czemu nie jestem przytłoczony taką masą wpisów) wybrałem osoby dla polskiego Twittera charakterystyczne. Ale też starałem się jak najbardziej tę listę zobiektywizować. Dla mojej oceny („wartości”) i rekomendacji danego konta na Twitterze ważne były:

  • ZASIĘG: liczba obserwujących konto, ich jakość (w tym pewność, że nie są to tzw. konta fałszywe), liczba aktywnych interakcji z kontem, podejmowanych dyskusji, retweetów informacji generowanych przez użytkownika.
  • WYJĄTKOWOŚĆ zamieszczanych na Twitterze informacji, co sprawia, że zwiększa się przenikanie generowanych tu informacji i ocen do przestrzeni publicznej, mediów tradycyjnych, innych mediów społecznościowych, debat, etc.
  • KULTURA DEBATY w świecie nowych mediów, którą należy promować i „doważać” konta kulturalne — jednocześnie dyskwalifikując konta z potokiem złych emocji; promować należy poprawne wyrażanie się w języku polskim mimo emocji i szybkości, z jaką używa się Twittera.
  • JAKOŚĆ informacji i ocen, ich cytowanie przez liderów opinii na Twitterze (co oznacza cytowanie przez innych twitterowiczów „z pierwszej setki”).
  • TRANSPRARENTOSC, uczciwość komunikacyjna, występowanie wyłącznie we własnym imieniu (konta prowadzone przez asystentów polityków w ich imieniu wybrzmiewają fałszem, nie widzę sensu, aby konta te rekomendować).

twitter

Z kilkoma wyjątkami rekomenduję konta otwarte. Wyżej też stawiam konta osób przedstawiających się imieniem i nazwiskiem (jeśli nie w @, to w „bio”), choć w wyjątkowych sytuacjach kilka razy odchodzę od tej zasady.

1. @JakMarcin — naukowiec Marcin Jakubowski przybliża na Twitterze najbardziej zawiłe kwestie w przystępny sposób, z pasją, której brak już dziś dziennikarzom naukowym. Naucza. Bawi. Inspiruje.

2. @TomaszSiemoniak — szef MON w bieżącej interakcji z użytkownikami Twittera. Wpisy na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, powaga, kultura. Sporo zdjęć ze smartfona ministra. Twitter przydaje mu sympatii, nie dodaje wrogów.

3. @Smagdusia_ms – prawniczka i największa dziś propagatorka Tolkiena przenosząca z wielką uwagą prace swego ulubionego autora w świat nowych mediów. Pokazuje, jak swoją pasją zarażać innych, gromadzić ich wokół jednego tematu.

4. @ARomasze – wykonywany właściwie non stop najlepszy przegląd tego, co na wschód od Polski, z empatią, klasą i kulturą oraz — co chyba najważniejsze – ogromną wiedzą, umiejętnością oddzielania ziarna od plew, propagandy od rzeczywistości.

5. @JacekStaszczuk – łączy Twitter z aparatem fotograficznym i fotoblogiem, opowiada o ptakach i mądrości przyrody — i to jak opowiada! Język, obraz, kultura słowa wciąż zachwycają.

6. @AJakubowska1 – pierwszy głos lewicy na Twitterze; rozbrzmiewa donośnie, trafia w punkt, komentuje z wysoką kulturą to, co byłej rzeczniczce rządu wydaje się najważniejsze wśród aktualności nie tylko zresztą politycznych.

7. @CzarnaBaronowa – opowieści o sztuce, obrazach, porcelanie, stylu życiu, wychowywaniu dzieci — z klasą, kulturą, wiedzą. Opowieści o świecie wartości zanikających, zachowywanych i przekazywanych dalej w 140 znakach.

8. @KosiniakKamysz – opisuje i fotografuje Polskę kolorową, rodzinną, pogodną; na jego zdjęciach zawsze dużo jest dzieci i ludzi starszych; konto ministra pracy i polityki społecznej jest chyba — mimo materii działania — najbardziej optymistycznym kontem na polskim Twitterze. Zero zapalczywości, natręctwa, ataków.

9. @L_Rogowski – UAM w Poznaniu. Bardzo wyważone opinie, trafne komentarze i dobre prognozy bez uprzedzeń, co wbrew pozorom (i co bardzo mnie wciąż dziwi) wśród socjologów i politologów obecnych na Twitterze zdarza się nadal zbyt rzadko.

(pozycje 10-95 już w książce: LINK)

Zrzut ekranu 2014-10-30 (godz. 09.09.00)

96. @Junona_ — wyważone kulturalne, nieco arystokratyczne (w dobrym słowa znaczeniu) spojrzenie na polskie życie publiczne.

97. @GCessak – prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i wielka wiedza z kilku dziedzin, chętnie przekazywana dalej.

98. @AnjaRubikBlog – ciekawie prowadzone konto, silnie związane z Instagramem.

99. @BWroblewski – konstytucjonalista uprawiający wspinaczkę wysokogórską — taka mieszanka oznacza ciekawą osobowość, stąd już blisko do intrygujących wpisów.

100. @TomekSurdel – gdy nie ma już ani jednego stałego korespondenta polskich mediów w Ameryce Południowej, dzięki jego wpisom wiemy, co dzieje się w Wenezueli, Argentynie, Brazylii, Ekwadorze…

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Twitterowiczów, 
Eryk Mistewicz

„Twitter – sukces komunikacji w 140 znakach. Tajemnice narracji dla firm, instytucji i liderów opinii”, Wyd.Helion/OnePress, 2014, STRONA INTERNETOWA KSIAZKI: LINK